A celebkultúra a modern társadalom szerves része. A média minden fajtája folyamatosan beszámol a sztárok életéről: nemcsak szakmai eredményeikről, hanem személyes kapcsolataikról is. És ez nem tűnik el nyomtalanul – a hírességek hatása a társadalomra, különösen a fiatalokra óriási.
Néhány évtizeddel ezelőtt a legtöbb gyerek mérnök, pilóta vagy orvos akart lenni. Manapság azonban drasztikusan megváltoztak a prioritásaik. Ma sok gyerek arról álmodik, hogy híres influenszer, énekes – vagy ValóVilág lakó lesz. Sőt, a felnőttekre is hatással van a fejlett celebipar. A hírességek könnyű életmódot sugallanak, ami nagyon vonzónak tűnik azok számára, akiknek keményen kell dolgozniuk, hogy pénzt keressenek és eltartsák a családjukat. Ez megváltoztatja az emberek céljait és az elérésükhöz vezető utakat. De sokan figyelmen kívül hagyják a saját személyiségüket, és megpróbálják utánozni a hírességek viselkedését.
A hírességtermelés iparának fejlődési üteme még soha nem volt ilyen gyors. És nincsenek arra utaló jelek, hogy elérte volna a határait. A médiavállalatok a tv- és zeneiparral együtt egyre erősebbek lettek. A médiagépezet fejlődése sokkal könnyebbé teszi a hírességek létrehozásának folyamatát. A különböző műsorok kihasználják az emberek arra csábulását, hogy híressé váljanak. A szórakoztatóipar műsorok segítségével hoz létre hírességeket. Már az a tény, hogy valaki megjelenik a képernyőn vagy egy magazinban, a celebipar részévé teszi őt. A „YouTube” például, mint médiaforrás, mindenki számára lehetőséget kínál a híressé válásra.
A fogyasztók nemcsak elfogadják a teljesítmény nélküli és a valós hírességeket a társadalom részeként, hanem igényt is éreznek rájuk. Az emberek bálványként tekintenek rájuk, és csodálják tehetségüket és teljesítményüket. Vagy a médiában való állandó jelenlétüket. Emellett a nagyközönség szívesen megismeri vélt vagy valós ikonjaik életének minden személyes részletét.
Az interneten a híres emberek különböző blogjai milliók figyelmét vonzzák. A hírességek fotókat tesznek közzé reggelijükről vagy háziállataikról, vagy posztolnak néhány nyilatkozatot, mert tudják, hogy a nyilvánosságot nagyon érdeklik ezek az információk.
A hírességeknek azonban az ilyen életért a saját magánéletükkel kell fizetniük. Sok a konfliktus a híres személyiségek és a médiavállalatok között. Néhányan közülük nem akarnak magánéleti tényeket megosztani az életükről, de a riporterek, újságírók és más paparazzók engedély nélkül felfedik a titkaikat. Bár sok közszereplő szándékosan használja a médiát, hogy feltűnő vagy sokkoló képet alkosson, a legtöbbjük inkább a minél tökéletesebb ábrázolást részesítené előnyben.
A hírnév vonzza a nagyközönséget. Az egyik legfontosabb szempont a pénz. A népszerű médiaszemélyiségek anyagi sikere irigységet és csodálatot szül az átlagemberekben. A hírességek hatalmas honoráriumokat kapnak, de gyakran részt vesznek promóciós kampányokban vagy támogatnak egy adott márkát. A reklám az a másik hatalmas iparág, amely hozzájárul a celebkultúra ápolásához. A legtöbb ember tudja, hogy a hírességeknek jelentős összeget fizetnek a rövid reklámokért, és az ilyen munka nem igényel túl nagy erőfeszítést. Ezért irigykedni kezdenek az alacsonyabb státuszú közösségek, azok, akiknek fizetniük kell a hiteleiket, és gyakran kemény munkát kell végezniük.
A leginkább érintettek azonban a gyerekek és a tizenévesek. A tömegmédia megváltoztatja fejlődő világképüket, és új célokat és értékeket alakít ki bennük. Sok diák kész feladni az iskolát, a főiskolát és más oktatási intézményeket azért, hogy óriásplakátokon jelenhessen meg és híres legyen. Nem hisznek abban, hogy más területeken dolgozva sikeresek lehetnek. Emellett a tinédzserek hajlamosak azt gondolni, hogy a szakképzettségre nincs szükség, mivel a tv- vagy zeneiparban képesítés nélkül is elég pénzt kereshetnek.
Sokan úgy gondolják, hogy ha utánozzák a híres emberek életmódját, az segít nekik a siker és a hírnév elérésében. Bár a hétköznapi emberek is megszegik a törvényeket, a média úgy mutatja be a hasonló, közszereplőkkel kapcsolatos történeteket, hogy az sokakat hasonló viselkedésre ösztönöz. A média azt is bemutatja, hogy a hírességek szabadidejüket klubokban és különböző bulikban töltik, így ápolva a szex, a drogok és az alkohol kultúráját.